logo-back.jpg
Opcje zaawansowane
EN PL
Z Kalendarium wydarzeń
Listopad 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
mapa
ul. Jarosława Dąbrowskiego 3
57-320 Polanica-Zdrój
748680600
Fax:
74 8681046
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
2017.10.04   ma-bpm    Liczba zdjęć: 28
Uroczysta XLI sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z okazji IV Święta Województwa Dolnośląskiego

Szanowni Państwo,

we wtorek, 15 października 2013 r. o godz. 17.00

w Teatrze im. M. Ćwiklińskiej w Polanicy Zdroju odbędzie się

uroczysta XLI sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

z okazji IV Święta Województwa Dolnośląskiego.

 

Plan uroczystości:

1. Otwarcie uroczystej sesji.

2. Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Dolnego Śląska – CIVI HONORARIO.

3. Uroczyste wręczenie Dolnośląskich Nagród Kulturalnych SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego za rok 2013.

4. Uroczyste wręczenie Odznak Honorowych Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.

5. Uroczyste wręczenie Nagród Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia dla Regionu.

6. Uroczyste wręczenie Nagród Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i wręczenie statuetek WENA.

 

Największą nagrodą sejmiku Województwa

Tytułu Obywatela Honorowego Dolnego Śląska –

CIVI HONORARIO

 

Tytuł Obywatela Honorowego Dolnego Śląska – CIVI HONORARIO to najwyższy tytuł i największe uhonorowanie przyznawane przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Został ustanowiony 30 stycznia 2004 roku uchwałą Sejmiku Województwa. Tytuł ten przyznaje się osobom, które swoją postawą i pracą przyczyniają się do kształtowania tożsamości regionalnej Dolnoślązaków, do rozwoju gospodarczego regionu, które z sukcesem działają na polu społecznym i kulturalnym, które wniosły wkład do rozwoju i podnoszenia konkurencyjności Dolnego Śląska, do promocji regionu w Polsce i za granicą. Uroczyste nadanie tytułu to wręczenie  aktu nadania oraz statuetki autorstwa prof. Zbigniewa  Horbowego. 

Pierwszą osobą uhonorowaną tytułem Obywatela Honorowego Dolnego Śląska był Kardynał Henryk Gulbinowicz w 2004 roku. W roku 2007 tytuł ten nadano profesorowi Władysławowi Bartoszewskiemu.

 

Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

z dnia 26 września 2013 r.

tytuł CIVI HONORARIO

Obywatela Honorowego Dolnego Śląska

w roku 2012 otrzymuje WALDEMAR KRZYSTEK. 

 

 

Waldemar Krzystek, urodził się 23 listopada 1953 r. w Swobnicy, od 1954 r. mieszkał w Legnicy, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące. Na studia przeniósł się do Wrocławia, gdzie ukończył Wydział Polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach ukończył studia reżyserskie. Od czasów studenckich do chwili obecnej mieszka we Wrocławiu.

Waldemar Krzystek jest uznanym reżyserem i scenarzystą, członkiem Polskiej Akademii Filmowej. Jest twórcą wielu znakomitych filmów i widowisk teatralnych. Nakręcił m.in. tak znakomite filmy jak „Zwolnieni z życia”, „W zawieszeniu”, „Ostatni prom”, „80 milionów” i „Małą Moskwę”, za którą w 2008 roku na 33 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał Złote Lwy. Wyreżyserowany przez niego serial „Anna German” bije rekordy oglądalności.

Waldemar Krzystek jest także wybitnym reżyserem teatralnym. Jest twórcą m.in. takich spektakli teatralnych: „Ballada o Zakaczawiu”, „Wizyta starszej pani”, „Miłość na Madagaskarze”. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany nie tylko w Polsce, również poza granicami kraju. W swojej twórczości często opowiada o ludziach, wydarzeniach i miejscach na Dolnym Śląsku, przyczynia się w sposób znaczny do promocji regionu w Polsce i za granicą. Jego twórczość to również olbrzymi wkład w kształtowanie naszej tożsamości regionalnej.

 

Dolnośląską Nagrodę Kulturalną SILESIA

Sejmiku Województwa Dolnośląskiego dla instytucji otrzymają:

 

FILHARMONIA DOLNOŚLĄSKA W JELENIEJ GÓRZE  

Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze we wrześniu 2013 roku rozpoczęła jubileuszowy 50-ty Sezon Artystyczny. Jest instytucją, która od lat cieszy się opinią jednej z najprężniej działających i jednocześnie jednej z najlepszych filharmonii w Polsce. Od 1990 roku dyrektorem Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze jest Zuzanna Dziedzic, która w 2012 roku otrzymała Odznakę Honorową Złotą – Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. W całej już niemal 50-letniej historii Filharmonii Dolnośląskiej nie ma właściwie roku bez ważnych i wartościowych wydarzeń muzycznych. W jeleniogórskiej sali koncertowej rozbrzmiewają najcenniejsze dzieła światowej literatury muzycznej wszystkich epok. Jest miejsce na muzykę najróżniejszych gatunków. Odpowiedni poziom orkiestry sprawia, że chętnie koncertują z nią najlepsi polscy dyrygenci i soliści. Wśród osiągnięć zespołu jest też siedem nagranych płyt m.in. z IX Symfonią L. van Beethovena, Oratorium Eliasz  Mendelssohna, Pasją według Św. Jana, J. S. Bacha.

 

MUZEUM

SPORTU I TURYSTYKI W KARPACZU  

Muzeum od 1974 roku gromadzi i przechowuje zabytki w zakresie kultury fizycznej, turystyki i krajoznawstwa, informuje o treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnia podstawowe wartości historii, nauki i kultury polskiej, kształtuje wrażliwość poznawczą i estetyczną oraz umożliwia kontakt ze zbiorami. Zgromadzono bardzo cenne medale i paszporty olimpijskie, numery startowe i inne obiekty związane z ruchem olimpijskim. Zupełnie unikalną jest także powstała kolekcja medali z zimowych igrzysk olimpijskich poczynając od roku 1936 po ostatnie igrzyska olimpijskie w 2010 r. W roku 2012 muzeum wzbogaciło się o niezwykle cenny eksponat - oryginalny medal pamiątkowy z l Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach z 1896 r., najprawdopodobniej jedyny w polskich zbiorach, który eksponowany jest na wystawie stałej w części ,,Olimpijczycy z Dolnego Śląska”. Muzeum zorganizowało kilkadziesiąt wystaw czasowych w kraju i poza jego granicami, wnosząc swój szczególny wkład w rozwój kultury Dolnego Śląska, promując region, a szczególnie Karkonosze.

 

 

Dolnośląską Nagrodę Kulturalną SILESIA

Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

dla osób fizycznych otrzymają:

 

ROMAN GILETA

Poeta, prozaik, animator życia kulturalnego w Wałbrzychu, w którym mieszka od 1956 roku. Pomysłodawca i organizator wielu imprez literacko-artystycznych m.in.: spotkań autorskich, muzycznych, plastycznych.

 

EWA MARIA PARADOWSKA-WERSZLER

Generalny kurator Festiwalu Sztuki Włókna organizowanego w Kowarach na Dolnym Śląsku, kierownik Galerii Tkackiej „Na Jatkach” we Wrocławiu, a od 1991 r. prezes Fundacji na rzecz Rozwoju Wrocławskiej Tkaniny Artystycznej. Inicjatorka międzynarodowych biennale: „Małe formy tkackie” w Jeleniej Górze oraz tkaniny Inianej „Z krosna do Krosna", przewodnicząca Rady Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze.

 

HENRYK HNATIUK

Założyciel i choreograf ludowych zespołów pieśni i tańca ”Camela" i ,,Boguszów 500”. Jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu i Małej - Formy Graficznej im. Henryka Grajka. Założyciel Polsko-Czeskiego Klubu Artystycznego ,,Art. Studio”. Jest pomysłodawcą oraz organizatorem jednego z większych wydarzeń kulturalnych na pograniczu polsko-czeskim Międzynarodowych Plenerów Artystycznych odbywających się w latach 1992-2012. Zasłużony działacz Kultury.

 

AGATA ROME-DZIDA

Doktor historii sztuki, Prezes Zarządu Fundacji Forum Staniszów. Jest pomysłodawczynią oraz organizatorką Festiwalu Muzykalia Staniszowskie oraz założycielem Galerii Fundacji Forum Staniszów. Była kuratorem kilkunastu wystaw wyjazdowych, pomagając wejść lokalnym artystom na profesjonalny, międzynarodowy rynek sztuki.

 

ZŁOTE ODNAKI HONOROWE

ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

 

 

Fundacja na Rzecz Dzieci Zagłębia Miedziowego

założona 22 lata temu. Działa na rzecz zmniejszenia skutków zanieczyszczeń przemysłowych, na które narażone są dzieci mieszkające w Zagłębiu Miedziowym. Prowadzi badania, diagnozuje skutki skażeń oraz organizuje leczenie.

Halina Strugała-Stawik (71 lat)

pediatra, doktor nauk medycznych. Współzałożycielka i Prezes Fundacji na Rzecz Dzieci Zagłębia Miedziowego. Inicjatorka badań przesiewowych u dzieci z terenów zagrożonych skażeniami przemysłowymi

Ksiądz Antoni Kopacz (63 lata)

Kanonik Gremialny Kapituły Świdnickiej, Proboszcz i Dziekan Polanicki od 1992 roku. Wcześniej pracował m.in. w Kamiennej Górze, Lądku Zdroju i Legnicy. Pasjonat historii. Autor wielu artykułów, oraz książki o obronie polskiego wybrzeża w 1939 roku.       

Ksiądz Marek Kluwak (40 lat)

społecznik, promotor regionu na arenie krajowej i międzynarodowej, pomysłodawca i realizator projektu pomocy Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. Autor gry terenowej ukazującej aspekty ekologiczne i walory turystyczne Pogórza Kaczawskiego. Czołowy promotor Dolnośląskiego Szlaku Cysterskiego. 

Kazimierz Kobus (75 lat)

profesor chirurgii plastycznej, doktor honoris causa Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Specjalista chirurgii rekonstrukcyjnej i chirurgii twarzowo-czaszkowej. Były dyrektor Szpitala Chirurgii Plastycznej w Polanicy Zdroju, zwanego „Kliniką Cudów”.

Zbigniew Warszewski (73 lata)

emerytowany górnik. Całe życie zawodowe związany z Zagłębiem Miedziowym. Od 1996 roku Prezes Społecznej Fundacji „Palium”, a następnie Stowarzyszenia „Palium”. Dzięki jego determinacji powstały w Lubinie dwa pawilony hospicjum.

Romuald Gelles (72 lata)

historyk, profesor zwyczajny, autor wielu prac naukowych z zakresu najnowszej historii Niemiec, historii Śląska, oraz stosunków polsko-niemieckich. W latach 1999 – 2002 rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Janusz Korybo (63 lata)

leśnik, wieloletni dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych. Inicjator szeregu działań na rzecz ochrony przyrody, ale także podnoszenia atrakcyjności turystycznej Parku i jego okolic. Od 1978 roku działa aktywnie jako ratownik GOPR.

Bronisław Zathey (73 lata)

przewodnik, działacz PTTK, wykładowca akademicki. Popularyzator działalności krajoznawczej. Autor licznych programów szkolenia kadr, przygotowanych dla potrzeb biur podróży, Kuratorium Oświaty, Straży Miejskiej czy Policji.  

Józef Wiłkomirski  (87 lat)

dyrygent, kompozytor, popularyzator muzyki. Wieloletni dyrektor artystyczny  Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego. Założyciel, a obecnie Dyrektor Honorowy Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.

Zbigniew Horbowy (78 lat)

artysta zajmujący się wzornictwem przemysłowym, szkłem unikatowym i użytkowym. Profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w latach 1999-2005 rektor tejże uczelni. Inicjator uruchomienia Huty Szkła Artystycznego „Barbara” w Polanicy Zdroju. (Autor statuetki CIVI Honorario).

Andrzej Chorosiński (64 lata)

organista, improwizator, profesor zwyczajny i były rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1997-2002 sprawował funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej. Jest konsultantem i autorem wielu projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce, Niemczech, Kanadzie i Japonii.

Krzysztof Rozpondek (52 lata)

artysta plastyk, profesor sztuk plastycznych. Kieruje Pracownią Podstaw Projektowania Ceramiki we wrocławskiej ASP. Aktywny twórca i wieloletni nauczyciel akademicki. Organizator wystaw pamiątek historycznych we Wrocławiu, Brzegu, Opolu. 

Jan Maciejewski (64 lata)

dziennikarz i reporter. Związany z Polskim Radiem i Telewizją. W przeszłości współpracował z Andrzejem Waligórskim, Janem Kaczmarkiem i Włodzimierzem Plaskotą. Ze zwykłego rzemiosła uczynił sztukę, co podkreślali członkowie jury, przyznając mu tytuł „Dziennikarza Roku 2007”. 

Krystyna Bartyńska (63 lata)

społecznik. Od 31 lat służy nieustannie swą pracą na rzecz realizacji zadań literackich, kulturotwórczych i edukacyjnych prowadzonych przez Dolnośląski Oddział Związku Literatów Polskich we Wrocławiu. Współtwórca i organizator odbywającego się w Polanicy Zdroju festiwalu „Poeci bez granic”.   

Andrzej Bartyński (79 lat)

wybitny poeta, artysta pieśniarz. Od 1962 roku członek Związku Literatów Polskich. Prezes Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Pomysłodawca festiwalu „Poeci bez granic”. W 2005 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Piotr Borkowski (54 lata)

wieloletni dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, zastępca dyrektora naczelnego miesięcznika ODRA. Inicjator i współorganizator krajowych i międzynarodowych imprez kulturalnych.

Jan Bortkiewicz (68 lat)

fotograf, długoletni kierownik artystyczny Galerii Ośrodka Kultury i Sztuki – Dolnośląskiego Centrum Fotografii „Domek Romański”. Autor licznych plakatów, okładek płyt, katalogów reklamowych, redaktor książek i katalogów o twórcach Dolnego Śląska.

Bronisław Kowalewski (64 lata)

popularyzator sztuki, inicjator i kierownik Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego. Organizator plenerów, warsztatów, spotkań autorskich. Propagator dolnośląskich artystów i osobowości. W ramach Festiwalu powstało ponad 100 wystaw, prezentowanych w kraju i za granicą.    

Andrzej Stefanowski (70 lat)

generał pożarnictwa. W latach 80-tych komendant wojewódzki straży pożarnych w Wałbrzychu, następnie komendant główny straży pożarnych. W czasie transformacji współautor nowego modelu ochrony przeciwpożarowej oraz ratownictwa cywilnego i publicznego.

Bronisław Iwanowski (68 lat)

emerytowany funkcjonariusz Służby Granicznej, w latach 1993 – 1997 komendant Łużyckiego Oddziału Straży. Zaangażowany na rzecz wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży, dobroczyńca organizacji kombatanckich, żołnierzy AK i Związku Sybiraków.  

Jan Chodorowski (56 lat)

strażak, obecnie Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku. Wykazał się wyjątkową odwagą i ofiarnością w bezpośrednich działaniach ratowniczych podczas powodzi, która nawiedzała Kotlinę Kłodzką w latach 1997, 1998 i w 2009 roku.

Artur Wąsowski (44 lata)

funkcjonariusz Straży Granicznej. Od 2010 roku Komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Służby Granicznej w Lubaniu. Prekursor współpracy Ośrodka z uczelniami wyższymi z Dolnego Śląska. 

Olga Walewska-Siekierka (76 lat)

florecistka, reprezentantka Polski. Obecnie Prezes Dolnośląskiego Związku Szermierczego, działaczka Wrocławskiego Klubu Szermierczego „Kolejarz”. Wieloletnia dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych, współautorka licznych sukcesów swoich podopiecznych.

Kazimierz Frelkiewicz (73 lata)

jeden z najbardziej utytułowanych polskich koszykarzy, grający na pozycji obrońcy. Rozegrał w reprezentacji narodowej 183 mecze. Multimedalista mistrzostw Polski oraz Europy, dwukrotny olimpijczyk.

Stanisław Grędziński (68 lat)

lekkoatleta, mistrz Europy, olimpijczyk. Mistrz Europy z Budapesztu z 1966 roku na dystansie 400 metrów oraz w sztafecie 4X400 metrów. Po zakończeniu kariery trener, działacz sportowy, organizator wielu imprez lekkoatletycznych w Wałbrzychu.

Jerzy Neter (83 lata)

brydżysta, mistrz krajowy. Trener, instruktor, sędzia i działacz. Przez 40 lat Prezes Dolnośląskiego Związku Brydża Sportowego.  Współtwórca międzynarodowych sukcesów dolnośląskich brydżystów.

Mieczysław Łopatka (74 lata)

najbardziej utytułowany koszykarz w historii kraju. Wystąpił 236 razy w reprezentacji Polski zdobywając 3.522 punkty. Trzykrotny medalista Mistrzostw Europy. Król Strzelców na Mistrzostwach Świata w 1967 roku. Czterokrotnie uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich.

Władysław Pałaszewski (77 lat)

wieloletni zawodnik, nauczyciel, trener i sędzia piłki siatkowej. Prowadzony przez niego Klub Sportowy Gwardia Wrocław w latach 1980-1982 odnosił największe sukcesy w historii klubu. Jako jedyny Polak był sędzią głównym finału kobiet w siatkówce na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu.

Marian Dobija (78 lat)

wieloletni działacz sportowy, trener lekkoatletyki, wychowawca wielu reprezentantów Polski. Organizator wielu imprez lekkoatletycznych odbywających się na Dolnym Śląsku. Był m.in. Członkiem Zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.  

Antoni Kurzyński (73 lata)

wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego, sędzia piłki siatkowej, trener i działacz sportowy. Prezes Szkolnego Związku Sportowego w Jeleniej Górze. Popularyzator sportu wśród dzieci i młodzieży.

Jerzy Mysłakowski (77 lat)

trener sekcji podnoszenia ciężarów Wojewódzkiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych „Start”. Trener kadry narodowej, przygotowywał zawodników do udziału w 11 igrzyskach paraolimpijskich. Jego zawodnicy ustanowili wiele rekordów Polski, Europy i świata.

Ryszard Lech (71 lat)

popularyzator i animator rozwoju sportu w środowisku wiejskim. Instruktor, sekretarz, a następnie Prezes Rady Wojewódzkiej Ludowych Zespołów Sportowych.

Leszek Stricker (79 lat)

wielokrotny mistrz Polski w podnoszeniu ciężarów. Przez 27 lat Prezes Dolnośląskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. Organizator wielu międzynarodowych imprez sportowych. Nauczyciel akademicki na Politechnice Wrocławskiej.

Zygmunt Sutkowski (77 lat)

działacz sportowy. W latach 1969-2012 Prezes, a obecnie Honorowy Prezes Dolnośląskiego Związku Tenisa Stołowego. Członek władz Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Współtwórca sukcesów dolnośląskich zawodników na arenie krajowej i międzynarodowej. 

Tomasz Korczak (51 lat)

samorządowiec, od 1998 roku nieprzerwanie burmistrz Międzylesia. Współzałożyciel i aktywny członek Związku Gmin Śnieżnickich. Prezes Zarządu Stowarzyszenia Gmin Ziemi Kłodzkiej, Przewodniczący Rady Euroregionu Glacensis.

Czesław Kręcichwost (67 lat)

samorządowiec. Wiceburmistrz, a następnie od 1994 roku burmistrz Kudowy Zdroju. Współzałożyciel Euroregionu Glacensis, w którego władzach jest nieprzerwanie od 1996 roku. Orędownik współpracy polsko-czeskiej. Działacz Moniuszkowskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Zbigniew Łopusiewicz (63 lata)

samorządowiec, od 1994 roku burmistrz Stronia Śląskiego. Współzałożyciel i aktywny członek Związku Gmin Śnieżnickich. Członek Rady Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.

Zbigniew Puchniak (66 lat)

samorządowiec, działacz organizacji społecznych i gospodarczych. Od 5 kadencji radny Rady Miejskiej w Polanicy Zdroju. Od 2002 roku reprezentuje Polanicę w Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Współorganizator Międzynarodowego Festiwalu poezji „Poeci bez granic”.

Jerzy Terlecki (52 lata)

samorządowiec, w sumie sprawuje funkcję burmistrza Polanicy Zdroju czwartą kadencję. W tym czasie Polanica pięciokrotnie zdobyła tytuł „najlepszej gminy” w konkursie Związku Powiatów Polskich, a także wiele innych ogólnopolskich nagród i wyróżnień.

Zbigniew Bilan (50 lat)

wychowawca dzieci i młodzieży, działacz sportowy, samorządowiec. Radny Rady Miejskiej od 6 kadencji. Współzałożyciel i obecnie wiceprezes Klubu Sportowego „KS Polanica”. Animator i inicjator wielu wydarzeń sportowych w Polanicy Zdroju.

Dariusz Kłonowski (49 lat)

nauczyciel, samorządowiec. Inicjator i współtwórca uruchomienia Regionalnej Szkoły Turystycznej kształcącej na potrzeby rynku turystyczno-uzdrowiskowego. Od 1998 roku nieprzerwanie radny powiatu kłodzkiego. Popularyzator wiedzy o Dolnym Śląsku.    

Marcin Królak (41 lat)

górnik – instruktor strzałowy. Działacz społeczny, popularyzator sportów górskich i wspinaczki. Organizator zawodów dla dzieci i młodzieży, ale także zawodów o randze Pucharu Polski. Zdobywca ośmiotysięcznika. Współinicjator stworzenia jednego z najwyższych na świecie obiektów do wspinaczki sportowej, stojący na wolnej przestrzeni.

Romuald Kujawa (51 lat)

były piłkarz Zagłębia Lubin, Śląska Wrocław, Pogoni Szczecin i Miedzi Legnica. Razem z Zagłębiem zdobył tytuł mistrza Polski. Od 12 lat jest trenerem grup młodzieżowych i seniorów wielu klubów z całego regionu.

Marian Węgrzynowski (63 lata)

nauczyciel i trener, od 40 lat trener łyżwiarstwa szybkiego. Współinicjator budowy pierwszego w Polsce sztucznego toru do jazdy szybkiej na lodzie. Wychował wielu medalistów Mistrzostw Polski, a także reprezentantów na Mistrzostwa Świata i Europy.

 

SREBRNE ODNAKI HONOROWE

ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

 

Wanda Mleczak (57 lat)

zawodowo od 30 lat związana z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu, współorganizatorka wielu festiwali, realizatorka i scenograf spektakli, recitali, koncertów oraz wystaw. 

Marek Kazimierowicz (48 lat)

nauczyciel z 25-letnim stażem, doktor nauk humanistycznych. W swojej długoletniej karierze był m.in. wicekuratorem, wicedyrektorem gimnazjum, dyrektorem delegatury Kuratorium Oświaty w Legnicy. Pomysłodawca i twórca Euroklas o rozszerzonym zakresie nauki języków obcych.

Maciej Kieres (39 lat)

muzyk, dziennikarz radiowy i telewizyjny, dokumentalista. Od kilkunastu lat współpracuje z Telewizją Wrocław. Współinicjator i główny twórca cyklu filmowego „Dolny Śląsk pełen historii”. Dyrektor artystyczny festiwalu „Maj z Muzyką Dawną”.

Piotr Oleśniewicz (45 lat)

nauczyciel akademicki, Kierownik Katedry Turystyki Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Pedagog i dydaktyk. Kierował wieloma placówkami oświatowymi, głownie dla osób dorosłych. Organizator Tatrzańskich Sympozjów Naukowych.

Robert Onoszko (48 lat)

nauczyciel, funkcjonariusz Straży Granicznej. Społecznik zaangażowany na rzecz ochrony zabytków. Współorganizator Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu. W Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych inicjator cyklu szkoleń poświęconych przeciwdziałaniu nielegalnemu wywozowi zabytków przez granice RP.

Zbigniew Ostrowski (47 lat)

funkcjonariusz Staży Granicznej. Obecnie Kierownik Zespołu Szkolenia Fizycznego i Strzeleckiego Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Służby Granicznej w Lubaniu. Organizator wspólnych szkoleń z policją, Służbą Celną i Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.   

 

Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego

za szczególne osiągnięcia dla regionu:

 

Grażyna Orłowska – Sondej (dziennikarka)

Marcin Rybak (dziennikarz)

Grzegorz Dzik

(Przewodniczący Rady Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”)

Prof. Andrzej Lange

kierownik Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku, Kierownik Zakładu i Laboratorium Immunologii Klinicznej Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN we Wrocławiu.

Piotr Napierała

(Prezes Fundacji „Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej”)

 

Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego

za wybitne osiągnięcia w dziedzinie Kultury „WENA”:

 

Urszula Hasiej

Małgorzata Sapiecha-Muzioł

Stanisław Kozłowski

Waldemar Krzystek

 

 

 

 

 

Pobierz
PDF
Drukuj
stronę
Zgłoś
nieścisłość
Powrót
noclegi.png
inwestor.png
baner_mapa.png
mobis.png