11 września 2008. odbył się Ogólnopolski Dzień Odpowiedzialnej Sprzedaży wyrobów tytoniowych. Ta jednodniowa akcja profilaktyczno-edukacyjno-kontrolna jest kulminacją XI edycji Programu STOP18!. W Programie uczestniczyło ponad 300 samorządów z 16 województw, w tym 32 z Dolnego Śląska, a wydarzeniu towarzyszyła debata ekspercka, dotycząca powszechnego w Polsce łamania zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim.
Gminę Polanica-Zdrój w działania ogólnopolskiej akcji włączył Koordynator Gminnego Programu PiRPA i PN. Działania akcji rozszerzono o sprzedawców napojów alkoholowych i łącznie dotarto do 38 punktów sprzedaży wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych w mieście. W ramach pakietu edukacyjnego dostarczono pismo przewodnie skierowane na czas akcji przez Burmistrza Miasta Jerzego Terleckiego oraz ulotki, naklejki, zawieszki oraz przepisy prawne i konsekwencje nieodpowiedzialnej sprzedaży. Z ramienia Urzędu Miejskiego akcję przeprowadził zespół w składzie: Mariusz Winiarz-Koordynator Gminnego Programu PiRPA i PN, Tadeusz Biskupski-członek GKRPA i Krzysztof Kowalczyk-funkcjonariusz Straży Miejskiej.
więcej zdjęć (galeria) >>>>
11 września w Warszawie odbyła się debata ekspercka dotycząca problemu dostępu niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych w punktach sprzedaży. Spotkanie było częścią Ogólnopolskiego Dnia Odpowiedzialnej Sprzedaży wyrobów tytoniowych, finału XI edycji Programu STOP18! Wśród panelistów znaleźli się specjaliści z dziedziny prewencji, prawa, wychowania, profilaktyki uzależnień oraz handlu.
Wnioski z Debaty
Programu STOP18!
W Debacie Programu STOP18! wzięli udział:
kom. Dorota
Dąbrowska, Komenda Główna Policji,
kom. Jan Miecznikowski, Komenda Główna Policji,
Grzegorz Staniszewski, Straż Miejska m.st. Warszawy,
Agnieszka Jarecka, Straż Miejska m.st. Warszawy,
Władysław Sidorowicz, Senator RP, Przewodniczący Komisji Zdrowia Senatu RP
(obecny na pierwszej części spotkania),
Adam Sowiński, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji,
Maciej Chmielewski, Komitet na rzecz dzieci w Polsce „KONARD”,
Barbara Głowacka, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci,
hm. Dorota Całka, Związek Harcerstwa Polskiego,
Ludmiła Helman, Polska Izba Handlu,
Andrzej Jóźwiak, Inspekcja Handlowa,
Teresa Piatczyc-Jachimowska, PKN Orlen,
Roman Dera, Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług,
Janina Adamowska, WSS Społem Praga Południe,
Maciej Topolski, Kolporter,
Paweł Sztando, asystent Posła Jacka Tomczaka.
Wnioski sporządzono w formie dokumentu, który zostanie
przekazany Sejmowej i Senackiej Komisji Zdrowia, Ministerstwu Zdrowia,
Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, największym dystrybutorom
wyrobów tytoniowych i innym zainteresowanym.
Informacja
Mariusz Winiarz
Film szkoleniowy
Program Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP18!, prowadzony od 1998 roku, opiera się na partnerstwie organizacji i firm, które podejmują wspólne inicjatywy w celu przeciwdziałania dostępowi nieletnich do wyrobów tytoniowych. Aktywny udział w tegorocznej edycji Programu biorą: firma tytoniowa Philip Morris Polska, sieci dystrybucyjne i handlowe Ruch, Kolporter, E.Leclerc, Real, Tesco, Żabka i WSS Społem Praga Południe, PKN Orlen i Shell, organizacje pozarządowe Stowarzyszenie „U Siemachy”, Komitet na rzecz Dzieci w Polsce „KONARD”, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Pełnomocnik Zarządu Województwa Małopolskiego ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom. Założenia Programu propagują stowarzyszenia handlowe Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług, Polska Izba Handlu, Unia Polskich Sieci Detalicznych. Akcji patronuje również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Program STOP18! wspierają Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych oraz Związek Harcerstwa Polskiego.
Informacje na temat Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży, włącznie z materiałami edukacyjnymi, można znaleźć na stronie internetowej www.stop18.pl.
Dodatkowych informacji o Programie STOP18! udzielają:
Andrzej Godewski, tel.
(22) 210 12 80 lub 0 605 439 458, e-mail:
Michał Pełczyński, tel. (22) 210 12 88 lub 0 691 745 292,
e-mail: