Dodatkowe informacje >>>>
Już po raz trzeci w Polanicy-Zdroju zostanie zorganizowane specjalne szkolenie, zwane warsztatami survivalu, odbywające się pod hasłem „Łyk adrenaliny zamiast heroiny”. Warsztaty te doskonale wpasowują się w nową jakość uzdrowiska, lansowaną pod hasłem „kurort dla aktywnych”. Wokół Polanicy, w promieniu kilku kilometrów, znajdują się fantastyczne tereny dla tego typu działań. Są tu zarówno skałki do wspinaczki i zjazdów, tereny bagienne i strumienne, jary, wąwozy i zalesione stoki. W czasie warsztatów wszystkie te atrakcje zostaną wykorzystane w sposób zapewniający dreszcz emocji i niezapomniane przeżycia.
Warsztaty odbędą się w dniach od 16 do 22 sierpnia 2007 r. Bliższe informacje można uzyskać w Biurze Promocji Miasta osobiście lub telefonicznie pod adresem – Biuro Promocji Miasta ul. Zdrojowa 13., tel. 074 8682 444. Zapisy trwać będą do 8 sierpnia 2007r. Co roku uczestniczą w nich polaniczanie i ludzie z całej Polski. Warsztaty mają charakter promocyjny, integracyjny i... profilaktyczny. Ich przedsmak można było poznać w czasie Happeningu Profilaktycznego
RADOŚĆ BEZ ALKOHOLU. WAKACJE BEZ RYZYKA. Taki biwak survivalowy to świetny sposób na tanie i atrakcyjne wakacje z dużą dawką emocji.
Pomysł organizacji takiej formy wypoczynku młodzieżowego właśnie w Polanicy-Zdroju – miejscowości uzdrowiskowej – może wydawać się ryzykowny. Jednak Polanica to nie tylko pijalnia i zabiegi. To przede wszystkim miejscowość pięknie położona na skraju Kotliny Kłodzkiej. To miejsce, gdzie można wypoczywać w sposób aktywny, spędzając czas na przemierzaniu szlaków górskich, czy uprawianiu różnego typu sportów, również o charakterze ekstremalnym, czy uprawianiu górskiej turystyki rowerowej.
Stąd dewiza „Polanica – kurort dla aktywnych”.
Dla tych, którzy zdecydują się na biwak survivalowy, nie jest ważne, że Polanica to kurort. Dla nich ważne jest, że można oddalić się 3-4 kilometry od centrum i … zdać się na naturę. Żadnych wygód typu bieżąca woda, łazienka, czy mikrofalówka. Nie ma mowy o pokojach gościnnych, telewizji satelitarnej i tarasie widokowym… Ale widoki są! I to jakie! Dookoła góry, lasy, łąki i skały. Zapach lasu i łąki miesza się z zapachami jedzenia przyrządzonego w kociołkach na ognisku. Trzeba nazbierać drzewa na opał, zakopać śmieci, naobierać ziemniaków dla całej ekipy. A oprócz tego – a właściwie przede wszystkim – trzeba wziąć udział w zajęciach szkoleniowych z zakresu survivalu. Głównie są to zajęcia praktyczne i obejmują takie tematy jak: szkolenie terenowe w poruszaniu się w ciemności, wspinaczka i zjazdy z użyciem lin, asekuracja, przeprawy bagienne, przeprawa linowa przez przeszkody, taktyka działania w sytuacji zagrożenia, pierwsza pomoc. W dzisiejszym świecie, opanowanym przez cywilizację, zdobycie takich umiejętności to prawdziwe wyzwanie. Stąd m.in. pomysł hasła dla całej akcji
„Łyk adrenaliny zamiast heroiny”. Adrenalina się wydziela, krzywa emocji rośnie – i nie trzeba żadnych „dopalaczy”, żeby świat wydawał się ciekawy i żeby nie wiało nudą, która bywa bardzo niebezpieczna. A na koniec obozu będzie można sprawdzić swoje umiejętności i zdobyć atrakcyjne nagrody. Dotyczy to zarówno tych, którzy przyjadą tu z różnych stron Polski, jak i tych, którzy mieszkają w Polanicy i zdecydują się znaleźć w innym jej wymiarze. Wysoki poziom adrenaliny gwarantowany! Głównym organizatorem warsztatów jest Miejska Biblioteka Publiczna i działające w jej strukturze Biuro Promocji Miasta, współorganizatorem jest Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Głównym wykonawcą jest Krzysztof Petek, autor książek przygodowych dla młodzieży, dziennikarz i obieżyświat, od kilku lat współpracujący z polanicką biblioteką i biurem promocji, zaprzyjaźniony też z wieloma młodymi polaniczanami.
Młodzież z Polanicy ma okazję wziąć udział w warsztatach w całości lub niektórych jego elementach. Udział ten może być też formą nagrody dla tych, którzy wezmą udział w konkursie dziennikarskim, organizowanym przez bibliotekę i GKRPA, pod hasłem
„Alkohol i narkotyki kradną wolność. Widzą to inni, zobacz i ty”. Udział w konkursie polega na dostarczeniu do Miejskiej Biblioteki Publicznej do 1 sierpnia pracy o charakterze dziennikarskim na powyższy temat. Może to być reportaż, fotoreportaż, felieton, czy inny rodzaj artykułu (łącznie z wywiadem). Jednocześnie należy zgłosić chęć wzięcia udziału w warsztatach. Po zatwierdzeniu merytorycznym prac przez komisję konkursową, ich autorzy zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w warsztatach survivalu, połączonych z mini warsztatami dziennikarskimi. Po wakacjach nastąpi uzupełnienie warsztatowe prac i ich publikacja na łamach prasy lokalnej.