logo-back.jpg
Opcje zaawansowane
EN PL
Z Kalendarium wydarzeń
Listopad 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
mapa
ul. Jarosława Dąbrowskiego 3
57-320 Polanica-Zdrój
748680600
Fax:
74 8681046
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
2017.10.04   ma-bpm    Liczba zdjęć: 28
SZKOŁA BEZ PRZEMOCY
2008-12-01  rs -um  Ilość wyświetleń:  10148
grafika

19 listopada 2008 roku w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja pt. „Współpraca samorządów lokalnych ze szkołami w zakresie przeciwdziałania przemocy", zorganizowana w ramach trzeciej edycji programu społecznego „Szkoła bez przemocy".

DSC00001.JPG

W konferencji udział wzięło ponad stu przedstawicieli samorządów lokalnych, dyrektorów szkół oraz organizacji pozarządowych, zajmujących się na co dzień problemem przemocy i agresji wśród dzieci i młodzieży. Samorząd polanicki reprezentował Mariusz Winiarz, Koordynator Gminnego Programu PiRPA i PN.

Gościem specjalnym wydarzenia był Rune Nensen, przewodniczący Międzynarodowego Centrum Treningu Zastępowania Agresji natomiast w dyskusji na temat form i zasad współpracy samorządów ze szkołami w profilaktyce i przeciwdziałaniu przemocy wśród dzieci i młodzieży wzięli udział: profesor Janusz Czapiński, członek Rady Programu „Szkoła bez przemocy", Teodozja Maliszewska, radna i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 68 w Krakowie, Maria Szpilowska, prezes zarządu Fundacji Rodzice Szkole. Dyskusję poprowadził Michał Olszański, dziennikarz radiowy i telewizyjny.

Podczas przerwy goście odwiedzali stoiska organizacji pozarządowych, które prezentowały swoje najważniejsze działania i ofertę szkoleń z zakresu profilaktyki przemocy, mediacji rówieśniczych i pracy z ofiarami agresji.

W drugiej części konferencji uczestnicy wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez ekspertów z pięciu organizacji pozarządowych współpracujących z Programem. Największą popularnością cieszyły się szkolenia dotyczące mediacji rówieśniczych, postępowania służb publicznych wobec agresji wśród dzieci i młodzieży oraz wolontariatu.

Program społeczny „Szkoła bez przemocy” zainicjowało i prowadzi od wiosny 2006 roku 16 dzienników regionalnych dwóch grup wydawniczych – Media Regionalne i Polskapresse. Od września 2006 do grona Organizatorów dołączyła Fundacja Grupy TP. Celem Programu jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom konkretnego wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałyby to zjawisko. Od kwietnia 2006 do sierpnia 2008 na łamach dzienników regionalnych ukazało się ponad 2000 tekstów, z których ponad połowę stanowiły materiały poradnikowe i prezentacja dobrych praktyk.

            Program „Szkoła bez przemocy” prowadzony jest pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego a w działaniach biorą udział wszystkie szkoły, które do niego przystąpiły.

Najważniejsze działania planowane w III edycji to:

            Program grantowy - społeczności szkolne, które przystąpią do III edycji Programu zostaną zaproszone do wzięcia udziału w programie grantowym i przygotowania projektów działań zapobiegających przemocy szkolnej. W tym roku szkolnym jednym z najważniejszych założeń programu grantowego będzie przygotowanie projektów, które przewidują zaangażowanie społeczności szkolnych w życie lokalnego środowiska. Projekty powinny uwzględniać współpracę szkół z rodzimym otoczeniem w rozwiązywaniu problemów przemocy szkolnej.

            Badania - podobnie, jak w poprzednich edycjach w roku szkolnym 2008/2009 szkoły będą mogły wziąć udział w profesjonalnych badaniach diagnozujących, między innymi, poziom agresji i przemocy wśród uczniów i nauczycieli. Wyniki badań i wypływające z nich wnioski zostaną zawarte w „Raporcie Rocznym Szkoły bez przemocy", który zostanie przekazany czytelnikom podczas "Debaty Szkoły bez przemocy".

            Konkurs na najlepszego wychowawcę - po raz pierwszy w Programie zostanie zorganizowany konkurs na najlepszego wychowawcę. W 16 województwach uczniowie i rodzice głosując, będą wybierać najlepszego ich zdaniem wychowawcę. Nauczyciel, który w danym województwie zdobędzie najwięcej głosów, zostanie ogłoszony najlepszym wychowawcą.

            Konkurs na bloga - dla uczniów zostanie zorganizowany konkurs na bloga. Tematem blogów zgłaszanych do konkursu będzie działanie szkół w na rzecz lokalnego środowiska.

            Czaty - raz w miesiącu na stronie internetowej Programu (www.szkolabezprzemocy.pl/czat) będą się odbywać czaty z ekspertem zajmującym się na co dzień profilaktyką przemocy. W czatach będą mogli brać udział nie tylko uczniowie, nauczyciele i rodzice, ale wszyscy zainteresowani skutecznym zapobieganiem przemocy w szkołach. Dyskusje z czatów będą kontynuowane na forum Programu.

            „Dzień Szkoły bez przemocy" - szkoły w całej Polsce zostaną zaproszone do zorganizowanie na swoim terenie „Dnia Szkoły bez przemocy" - wielkiego święta tych wszystkich, którzy nie zgadzają się na stosowanie przemocy.

            Warsztaty regionalne - dla nauczycieli, pedagogów i pracowników szkół uczestniczących w III edycji Programu zostaną przeprowadzone w 16 miastach wojewódzkich warsztaty regionalne. W trakcie spotkań pedagodzy będą mogli nauczyć się właściwego reagowania i skutecznego rozwiązywania problemów przemocy szkolnej.

            Aby otrzymać tytuł “Partnera Lokalnego Programu Szkoła bez Przemocy” gmina Polanica-Zdrój zgłosiła Szkołę Podstawową Nr 2 im. Żołnierzy z Monte Cassino i Gimnazjum im. dr. Józefa  Matuszewskiego  do ogólnopolskiego programu. W ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2009 roku  sfinansowane będą badania szkolne “Diagnoza szkolna” w wysokości 4 tys. zł  i  warsztaty oraz szkolenia związane z profilaktyką przemocy i agresji w wys. 15 tys. zł. W szkolenia i warsztaty włączeni zostaną także nauczyciele Szkoły Podstawowej  i Gimnazjum Stowarzyszenia “Edukator”.

Wybrane szkolenia i warsztaty:

1.”Jak sobie radzić z agresją i przemocą w szkole” - realizator: Stowarzyszenie Psychoprofilaktyki “Spójrz Inaczej”,

2.Współpraca z rodzicami” - realizator: Stowarzyszenie Psychoprofilaktyki “Spójrz Inaczej”,

3.”Trening Zastępowania Agresji” - realizator: Warszawski Instytut Profilaktyki “Karan”,

oraz  “Diagnoza szkolna” rozpoczną się od lutego 2009 roku i trwać będą do końca roku 2009.

Dodatkowo ustalono, że w dniach 12-13 luty 2009 roku odbędzie się 2 dniowe szkolenie pn. “Postępowanie służb publicznych wobec problemów agresji dzieci  młodzieży”,  w którym uczestniczyć będą pedagodzy, katecheci, i pracownicy służb publicznych, natomiast na  przełomie marca i kwietnia 2009 roku przeprowadzony zostanie duży projekt badawczy  pn. “Diagnoza problemów środków psychoaktywnych wśród dzieci i młodzieży polanickich placówek oświatowych”.

335.jpg

336_1.jpg 

 337.jpg

 DSC00011.JPG
                                               Informacja i zdjęcia:

                                                    Mariusz Winiarz

Pobierz
PDF
Drukuj
stronę
Zgłoś
nieścisłość
Powrót
noclegi.png
inwestor.png
baner_mapa.png
mobis.png