„W służbie informacji i promocji” - kurs języka czeskiego w bibliotece
2007-11-05 rs -um Ilość wyświetleń: 8454
W ramach projektu „W służbie informacji i promocji. Nowe zadania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Polanicy – Zdroju, w kontekście rozwoju turystyki kłodzkiego regionu”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG IIIA Czechy-Polska, w polanickiej bibliotece już prawie dwa miesiące trwa kurs języka czeskiego. Początkowo nie spodziewaliśmy się dużego zainteresowania i nastawialiśmy się raczej na „przekonywanie” do niego pracowników informacji turystycznych, którym na pewno znajomość języka czeskiego będzie przydatna. Okazało się jednak, że zainteresowanie kursem jest duże, a przekrój zawodowy kursantów bardzo rozległy. Uczestnikami naszego kursu są zarówno pracownicy informacji turystycznych i wydziałów promocji, jak i przedsiębiorcy, studenci, przewodnicy, animatorzy kultury, a nawet przedstawiciele sektora finansów. Prowadzącymi zajęcia są panie Marketa Sergejko i Agnieszka Papis, stosujące nowatorskie metody dydaktyczne, które powodują, że na kolejne lekcje czeka się z niecierpliwością. Nie tylko mam możliwość poznania języka i kultury sąsiadów, ale także okazję do doskonałej zabawy.
W trakcie kursu stosowane są nowoczesne metody uczenia poprzez stymulację pamięci, wizualizację, wprowadzanie elementów wokalnych. Ogólnie panuje bardzo dobra, przyjazna atmosfera, wszyscy tu przychodzą z własnej woli, więc czas się nie wlecze, a wręcz ucieka. Ale uczyć się oczywiście trzeba. Prowadzące bardzo są bardzo skuteczne w stymulowaniu naszej ambicji. A poza tym każdy przyszedł tu po to, żeby się nauczyć podstaw języka, bo do czegoś jest mu to potrzebne, najczęściej do pracy zawodowej, czy podniesienia swoich kompetencji. Przy okazji jest przełamywanych szereg stereotypów, dotyczących Czechów i Polaków i otwierają się nam oczy na nasze wspólne dziedzictwo, zwłaszcza tu na Ziemi Kłodzkiej oraz możliwości współpracy w celu podniesienia atrakcyjności tego regionu po obu stronach granicy.
O sympatycznej atmosferze panującej na kursie, ciekawych metodach nauczania i naszym zapale do nauki świadczą zamieszczone
w galerii zdjęcia – rodzaj fotoreportażu z sobotniego (20.10.07) „maratonu językowego”. Sześć godzin zajęć minęło jak jedna chwila, a my nabyliśmy szereg kompetencji językowych w zakresie słownictwa i wiedzy o atrakcjach turystycznych naszych sąsiadów.
Czytaj
Następną
Pobierz
PDF
Drukuj
stronę
Zgłoś
nieścisłość
Powrót