Od kilku miesięcy Miejska Biblioteka Publiczna w Polanicy – Zdroju realizuje projekt w ramach programu INTERREG IIIA Czechy – Polska pt. „W służbie informacji i promocji – nowe zadania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Polanicy - Zdroju w kontekście rozwoju turystyki kłodzkiego regionu”. Można powiedzieć, że obecnie znajdujemy się na jego finiszu.
Ogólnym celem realizowanego przez nas projektu jest aktywizacja polsko-czeskiej współpracy w ramach rozwoju społeczności lokalnej na obszarze przygranicznym i pobudzenie ruchu turystycznego – poprzez działania, które przybliżą związki historyczno-kulturowe oraz wspólne zasoby geograficzno-przyrodnicze, stanowiące atrakcje turystyczne na polsko-czeskim pograniczu, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Gór Bystrzyckich i Orlickich, które są słabiej rozpoznane na naszym terenie. Z tego rejonu pochodzi partner naszego projektu, realizujący po stronie czeskiej projekt komplementarny do naszego, zatytułowany „Bramy Bystrzyckich i Orlickich Gór”.
Został on zakończony 30 lipca tego roku. Nasze przedsięwzięcie też powoli zbliża się ku końcowi. Efekty naszej pracy widać między innymi w opracowanych i wydanych folderach i tablicach edukacyjno – poznawczych oraz w rozchodzących się jak „ciepłe bułeczki” „Legendach i opowieściach Ziemi Kłodzkiej”. Także zorganizowany przez nas kurs języka czeskiego okazał się prawdziwym hitem.
Ostatnie przedsięwzięcie naszego projektu, to study tour z elementami workshop. Ma ono służyć wymianie informacji i doświadczeń, dotyczących pracy w branży turystycznej, promocyjnej i kulturalnej na polsko – czeskim pograniczu. Oczywiście będzie również służyć wymianie materiałów informacyjno-promocyjnych. Od organizatorów uczestnicy otrzymają pełny zestaw materiałów wydanych w ramach projektu – od ulotek promujących projekt zaczynając, przez czterojęzyczne wydanie legend i folderów informacyjnych po zeszyty-notatniki z elementami promocji projektu.
Study tour skierowane jest do pracowników informacji turystycznych, działów promocji i animatorów kultury oraz uczniów i nauczycieli szkół turystycznych, znajdujących się po obu stronach granicy. Odbędzie się 20. listopada w Teatrze Zdrojowym w Polanicy – Zdroju. Organizacyjnie w przedsięwzięciu wspomaga nas Miejskie Centrum Kultury oraz czeskie stowarzyszenie turystyczne „Branka“. W programie przewidziane są m.in. wystąpienia, prelekcje i prezentacje dotyczące polsko – czeskiego pogranicza oraz mini targi turystyczne, które również mają służyć wymianie informacji i doświadczeń w branży turystycznej na polsko – czeskim pograniczu. O objęcie honorowym patronatem całej imprezy zwróciliśmy się do burmistrza Polacy – Zdroju, pana Jerzego Terleckiego.
Przewidywany plan imprezy:
9:00 - 10:00 – Poranna kawa, przybycie gości i uczestników.
10:00 – 11:30 – Mini targi turystyczne połączone z wymianą doświadczeń w pracy na polsko - czeskim pograniczu.
11:30 – 11:50 – Przerwa na kawę i ciastko.
12:00 – Oficjalne przywitanie gości i uczestników przez burmistrza Jerzego Terleckiego.
12:10 – 14:00 – Część oficjalna: przemówienia zaproszonych osobistości, prelekcje i prezentacje dotyczące atrakcji turystycznych na polsko- czeskim pograniczu.
14:00 – 15:00 - Spacer po Polanicy – Zdroju.
15:00 - 16:00 - Obiad i oficjalne zakończenie imprezy.
Zakładanym rezultatem całego projektu, którego integralną część stanowi study tour, jest nowy kompleksowy sposób prezentacji przygranicznego polsko – czeskiego obszaru i wzmocnienie jego atrakcyjności w oczach mieszkańców całego Euroregionu Glacensis. Realizacja projektu „W służbie informacji i promocji – nowe zadania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Polanicy - Zdroju w kontekście rozwoju turystyki kłodzkiego regionu” pozwoli również na kontynuację wcześniejszego projektu, realizowanego przez Urząd Miejski w ramach programu INTERREG IIIA Czechy – Polska, gdzie Biblioteka z Biurem Promocji Miasta była współrealizatorem. W ramach tego projektu, zatytułowanego „Zintegrowany system informacji turystycznej na kłodzkim pograniczu” powstała niniejsza strona internetowa, zawierająca m.in. interaktywną mapę z atrakcjami regionu. Dzięki nawiązanym kontaktom, zdobytym informacjom i wymianie materiałów będzie można uzupełnić mapę o nowe atrakcje, zwłaszcza po stronie czeskiej, do tej pory słabiej rozpoznanej.
Niniejszy projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego(UFRR)
w ramach Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG IIIA Czechy – Polska.