logo-back.jpg
Opcje zaawansowane
EN PL
Z Kalendarium wydarzeń
Listopad 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
mapa
ul. Jarosława Dąbrowskiego 3
57-320 Polanica-Zdrój
748680600
Fax:
74 8681046
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
2017.10.04   ma-bpm    Liczba zdjęć: 28
Dolnośląskie Koncerty Hawdalowe
grafika

Już 18.11 o godz. 19.00 w Teatrze Zdrojowym im. M. Ćwiklińskiej w Polanicy - Zdroju, w ramach Dolnośląskich Koncertów Hawdalowych wystąpi

„Di Galitzyaner Klezmorim”.

Tegoroczna edycja Dolnośląskich Koncertów Hawdalowych odbędzie się w siedmiu miejscowościach Dolnego Śląska: Świdnicy, Polanicy Zdroju, Dzierżoniowie, Dusznikach Zdroju, Kamiennej Górze, Wojanowie i Piechowicach. W tym roku Dolnoślązacy będą mieli okazję wysłuchać koncertów znakomitego krakowskiego zespółu „Di Galitzyaner Klezmorim”. Koncerty poprowadzi Stanisław Rybarczyk.

"(...) Płyta bardzo interesująca, znakomite wykonanie, mam nadzieję, że spotka się z ogromnym zainteresowaniem."

Tak o najnowszej płycie zespołu „Di Galitzyaner Klezmorim” pisze Krzysztof Penderecki.

Dolnośląskie Koncerty Hawdalowe, to zarówno wydarzenie muzyczne utrzymane na najwyższym poziomie artystycznym, jak i niezwykła okazja, dzięki towarzyszącym im wykładom, do poznania bogatej żydowskiej kultury i historii. Organizatorzy przybliżą dolnośląskiej publiczności tradycję judaizmu i podkreślą jej znaczenie dla naszego regionu. Przedsięwzięcie to sprzyja budowaniu atmosfery wzajemnego szacunku, społecznego oraz międzykulturowego dialogu, walczy z utartymi i krzywdzącymi stereotypami, wpajając ideę tolerancji. Przywraca i przybliża losy społeczności, która przez wiele lat po II wojnie światowej miała niebagatelny wpływ na kształtowanie się ośrodków kulturalnych w regionie.

Koncerty poprowadzi Stanisław Rybarczyk - dyrygent, animator kultury, menedżer i pedagog. Twórca i dyrektor artystyczny wrocławskich Wieczorów Tumskich, Koncertów Hawdalowych oraz Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA (wraz z Karoliną Szykier-Koszucką), dyrektor artystyczny Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie.

Zespół „Di Galitzyaner Klezmorim” tworzą absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie.

W obecnym składzie:

Mariola Śpiewak – klarnet,

Grzegorz Śpiewak – akordeon,

Rafał Seweryniak – kontrabas,

występują od 1998 roku. Inspiracją dla ich twórczości jest muzyka żydowska. Pomimo, iż sposób ich gry mieści się w ramach szeroko pojętego stylu klezmerskiego, nie są typowym zespołem klezmerskim. Utwory, z których część stanowi własne kompozycje, przedstawiają w ujęciu bardziej „artystycznym” niż folkowym. Przywiązują szczególną wagę do dbałości o dźwięk, precyzji i wysokiego poziomu wykonawczego.

Zespół nadaje muzyce klezmerskiej całkowicie osobisty charakter, stara się w sobie tylko właściwy sposób wydobyć i podkreślić to, co zdaniem twórców najistotniejsze. Poetycka, melancholijna melodyka przeplata się z żarliwą, ekstatyczną żywiołowością tworząc przestrzeń wypełnioną szeroką gamą barw i emocji. Klasyczne, akademickie wykształcenie także nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Wirtuozeria, dbałość o dźwięk i szczegół w połączeniu z dużą wrażliwością muzyczną, nadają utworom estetycznie wysublimowaną postać. Oprócz utworów bazujących na oryginalnych melodiach klezmerskich, coraz więcej jest w repertuarze „Di Galitzyaner Klezmorim” kompozycji własnych.

Dorobek artystyczny zespołu obejmuje łącznie kilkaset koncertów zarówno w Polsce jak i w kilkunastu innych krajach europejskich oraz liczne nagrania dla potrzeb radia, telewizji, filmu a także trzy płyty.

„Di Galitzyaner Klezmorim” jest laureatem „Europejskich Nagród w Dziedzinie Kultury” (Bazylea 1998) oraz zdobywcą I nagrody na I Otwartym KonkursiChopinowskim na Wszystkie Instrumenty z Wyjątkiem Fortepianu - "Chopin Open" (Kraków 1999) za utwór pt. "Chopin's Freilach" oparty na trzech mazurkach Fryderyka Chopina.

Dolnośląskie Koncerty Hawdalowe, to przede wszystkim bardzo ciekawa i ambitna propozycja spędzenia wolnego czasu, skierowana do szerokiego grona odbiorców!

Projekt został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

 

Pobierz
PDF
Drukuj
stronę
Zgłoś
nieścisłość
Powrót
noclegi.png
inwestor.png
baner_mapa.png
mobis.png