Roślinność i zwierzęta:
Stoki gór otaczających Polanicę (czyli Gór Stołowych i Gór Bystrzyckich) porasta las dolnoreglowy. Dominuje tu świerk, ale ostatnio wprowadzane się inne gatunki drzew, w celu urozmaicenia składu lasów: buki, jawory, jodły, jarzębiny i modrzewie. Sosna porasta stosunkowo jałowe gleby wytworzone na piaskowcach i marglach (z których zbudowane są całe Góry Stołowe) – m. in. Szczytnik, Piekielna Góra. Z kolei na Wzgórzu Marii dosyć często występuje również brzoza. Stoki Gór Bystrzyckich (m. in. Wolarz i okolice) porasta w większości monokultura świerka. Lasy świerkowe generalnie dominują w całych Sudetach – zostały bowiem zasadzone po intensywnym wyrębie lasów, po XVIII wieku, czyli po czasie największego zapotrzebowania na surowiec drzewny (wykorzystywany głównie przez liczne huty „górskie”, jakie powstały w tym czasie na terenie praktycznie całych Sudetów).
Na podmokłych terenach Sokołówki oraz na pograniczu Polanicy i Bukowej dosyć licznie występuje olcha szara. Na łąkach i śródleśnych polanach pełnik europejski zwany różą kłodzką. Na tych samych stanowiskach zakwita zimowit jesienny. Bogaty zespól florystyczny występuje na łące przy granicy Bukowej i Piekielnej Góry (wsi). Rośnie tu ciemierzyca zielona, ostrożeń łąkowy i warzywny, rdest wężownik, goryczka orzęsiona i oset dziewięćsil bezłodygowy, Na łąkach Sokołówki oraz koło Pokrzywna rosną różne odmiany storczyka. Na łąkach całego obszaru występuj ą różne odmiany dzwonków, przebiśniegów, pierwiosnków, a w lasach konwalia majowa i konwalia dwulistna.
W centrum uzdrowiska rozciąga się Park Zdrojowy, przechodzący w park leśny. W 1991 roku został on wpisany do rejestru zabytków. Rosnące tu skupisko rododendronów o pow. 04 ha jak i liczne drzewa znajdujące się w mieście, zaliczane są do pomników przyrody. Występują też magnolie, sumaki octowce i piwonie krzewiaste.
Park Leśny zlokalizowany jest w centralnej części Polanicy-Zdrój, na działkach nr 239/3, 256, 236, 239/2 obręb Stary Zdrój. Południową granicę Parku Leśnego wyznacza ulica Bolesława Chrobrego, natomiast wschodnią – ulica Cicha. Od strony północnej park graniczy z terenem ośrodka wypoczynkowego. Obszar Parku położony jest w sąsiedztwie Parku Zdrojowego.
Na terenie Parku Leśnego w Polanicy-Zdroju zlokalizowano ścieżkę edukacji ekologicznej. Zadanie pn. „Budowa ścieżek edukacji ekologicznej na terenie Parku Leśnego w Polanicy-Zdroju” współfinansowane było przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013, w ramach działania 4.7 Ochrona bioróżnorodności i edukacja ekologiczna.
Realizacja celów edukacji związana jest z zagospodarowaniem parku, szczególnie w zakresie zieleni i dotyczy:
- rozwijania zainteresowań przyrodą, jej różnorodnością, bogactwem i pięknem;
- poznania wybranych zbiorowisk roślinnych Polski charakterystycznych dla terenów Dolnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem flory Kotliny Kłodzkiej;
- poznania wybranych gatunków roślin objętych ochroną prawną w Polsce;
- poznania czynników powodujących zagrożenia gatunków roślin;
- poznania i zrozumienia zależności świata roślin i świata zwierząt;
- poznania funkcji roślin w środowisku;
- opanowania umiejętności analizowania budowy wybranych grup roślin (rośliny zielne, drzewiaste);
- zdobycia umiejętności opisywania zjawisk zachodzących w przyrodzie;
- kształtowania wrażliwości i prawidłowych postaw w odniesieniu do środowiska przyrodniczego;
- wyrabiania poczucia odpowiedzialności za środowisko.
Treści programowe ścieżki edukacji ekologicznej na terenie Parku Leśnego w Polanicy-Zdroju to:
- przegląd wybranych gatunków roślin drzewiastych i zielnych – chronionych i zagrożonych;
- wartości biocenotyczne roślin drzewiastych i zielnych;
- cechy charakterystyczne i klasyfikacja świata roślin:
podział na grupy systematyczne,
rośliny zielne,
rośliny drzewiaste;
- właściwości plastyczne roślin (zmienność sezonowa);
- formy ochrony przyrody / podstawowe pojęcia.
NATURA 2000 -OBSZAR CHRONIONY W POLANICY - ZDROJU
Piekielna Dolina koło Polanicy
Kod obszaru: PLH020010
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)
Obszar biogeograficzny: kontynentalny
Powierzchnia:142,5 ha
Status formalny: obszar zatwierdzony Decyzją Komisji Europejskiej
Opis przyrodniczy:
Obszar położony w Kotlinie Kłodzkiej na wysokości 395 - 500m npm. Przełomowa dolina rzeki Bystrzycy Dusznickiej wcinająca się pomiędzy Piekielną Górę na północy (Góry Stołowe) i na południu masyw Wolarza (Góry Bystrzyckie). Rzeka płynie krętym, kamienistym korytem, a strome stoki doliny sięgają tu ponad 200 m. Na stromych stokach w pobliżu Polanicy rośnie m.in. cenny fragment lasu klonowo-lipowego, naskalne lasy sosnowe, z bardzo nisko występującą populacją brzozy omszonej (odmiana karpacka). Lasy iglaste zajmują 97% powierzchni obszaru. W rzece występuje duża populacja głowacza białopłetwego, a w nadrzecznych turzycowiskach - cenny gatunek mszaka sierpowiec błyszczący.
Opis turystyczny:
Obszar położony koło Polanicy Zdroju. W Polanicy Zdroju stacja PKP do której dogodny dojazd z Kłodzka. Przez obszar przechodzi rzadko używana droga z Polanicy do Szczytnej oraz malownicza linia kolejowa z wieloma mostami. W Polanicy Zdroju liczne możliwości noclegu. Na obszarze możliwość uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Atrakcją turystyczną są też sąsiednie obszary NATURA 2000: Góry Stołowe oraz Torfowisko pod Zieleńcem.