Wzdłuż przepływającej przez prawie całe miasto rzeki Bystrzycy Dusznickiej, po odbydwu jej stronach ciągnie się odbudowany po powodzi deptak. Wzbudza on zachwyt turystów i jest ulubionym miejscem spotkań gości oraz mieszkańców Polanicy Zdroju. Znajduje się przy nim wiele kawiarenek, które w sezonie wystawiają na zewnątrz stoliki z kolorowymi parasolami nadając temu miejscu szczególnej atmosfery.
Nad deptakiem góruje zaś wieża kościoła p.w. Wniebowzięcia N.M.P. wzniesionego w 1910 roku. W pobliżu kościoła znajduje się najstarszy budynek w mieście, wybudowany w latach 1706 - 1708 przez jezuitów jako dwór, obecnie Zakład Wychowawczy dla Dzieci prowadzony przez ss. Józefitki. W budynku stanowiącym kiedyś zaplecze gospodarze dla dworu znajduje się znany w kraju i na świecie Szpital Chirurgii Plastycznej.
Wielką chlubą Polanicy jest Park Zdrojowy, przylegający bezpośrednio do zabudowy sanatoryjno - pensjonatowej. Zajmuje on powierzchnię 13 ha i wpisany jest do rejestru zabytków, jako dobro kultury. Od maja do końca czerwca można podziwiać w nim kwitnące skupisko rododendronów o pow. 0,4 ha, także cypryśnik Lawsona o obwodzie 120 cm i wiele innych pomników przyrody.
W Parku Zdrojowym, w okazałym pawilonie z 1913 roku znajduje się pijalnia "Wielkiej Pieniawy", z której prowadzi przejście do hali spacerowo - koncertowej, gdzie często odbywają się koncerty muzyki uzdrowiskowej. Do tego kompleksu przylega, dobudowany w 1925 roku Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwiklińskiej, wybitnej aktorki, która w latach 60-tych występowała kilkakrotnie na tej scenie. Obecnie tworzone jest w nim Międzynarodowe Centrum Konferencyjno - Kulturalne. Przy głównej alei stoi szpital uzdrowiskowy "Wielka Pieniawa" wybudowany w 1906 roku.
Z pijalni kierujemy się główną aleją parkową w górę. Po lewej stronie tryska fontanna, która posiada dwa programy - całodobowy i pokazowy. O zmierzchu podświetlana jest szesnastoma kolorowymi lampami i tworzy w rytm muzyki i oświetlenia figury tryskające z 726 dysz na wysokość 12 metrów. Fontanna jest czynna w okresie letnim od 1 maja do 30 września. Wieczorne pokazy cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
Idąc dalej główną aleją wychodzimy poza park. Wchodzimy w ulicę Chrobrego, a potem przez mostek do lasu. Dochodzimy do betonowej rzeźby niedźwiedzia polarnego, która stoi tu od 1910 roku dla upamiętnienia zasięgu lądolodu skandynawskiego na Ziemi Kłodzkiej. Jest to ulubione miejsce spacerów dzieci.
Z tego miejsca można udać się dalej, do wsi zwanej Piekielną Górą która leży w obrębie gminy Szczytna. Sprzed leśnej restauracji "Piekiełko" rozciąga się interesujący widok na ciągnącą się dołem Dolinę Piekielną i kamieniołom w urwisku Wysokiego Kamienia oraz Góry Bystrzyckie. Powyżej "Piekiełka" rozpościera się widok na fragment G. Stołowych, G. Sowich i G. Bardzkich. Ze względu na malownicze położenie oraz łatwość dojścia i dojazdu, Piekielna Góra jest bardzo chętnie odwiedzana przez gości i mieszkańców Polanicy.
W dole, u wylotu Doliny Piekielnej znajduje się huta szkła artystycznego, do której można również dojść ulicą Wojska Polskiego. Można tam obserwować produkcję szklanych arcydzieł.
Udając się w kierunku dworca kolejowego, szlakiem żółtym i zielonym dochodzimy do nowego kościoła p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju, stamtąd zbaczając ze szlaków i idąc za drogowskazami dochodzimy do Muzeum Misyjno - Etnograficznego, prowadzonego przez zgromadzenie misyjne "Chrystus Rex". Klasztor znajduje się w XIX- wiecznym budynku, przebudowanym w 1927 na Dom Misyjny. Ze stoku nad klasztorem rozpościera się przepiękny widok na Masyw Śnieżnika. W drodze powrotnej można wstąpić do kościoła filialnego Św. Antoniego pochodzącego z 2 połowy XVIII wieku, a znajdującego się przy ul. Kościuszki.
W mieście znajduje się więcej zabytków architektury sakralnej, a są to: barokowa Kapliczka Najświętszej Marii Panny z XVIII wieku znajdująca się przy skrzyżowaniu ul. Zdrojowej z Tranzytową, kapliczka św. Wawrzyńca z XIX w. stojąca na Górnej Polanicy, przy ul. Zdrojowej.
Przy ulicy Fabrycznej, wzniesiony pod koniec XIX w znajduje się Klasztor Sióstr Urszulanek, w którym odbywają się Msze Św.